E-Ticaret İçin Şirket Kurmak

Mehmet Batı

E-Ticaret İçin Şirket Kurmak

E-Ticaret İçin Şirket kurmak, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına, mevzuatlarına ve yönetmeliklerine göre bir takım gereklilikler barındırmaktadır. E-ticaret yapacağınız sırada sadece şahıs şirketi değil, anonim şirketi ya da limited şirketi de kurabilirsiniz. Bu şirketler ile E-ticaret yapabilirsiniz ancak bu üç farklı şirket türünde de farklı vergi oranlarına göre vergi vermeniz mümkün olabilmektedir.

Şirket kurulurken kurulacak olan şirket türünü sermaye yapınıza, yapacağınız işe, iş yapınıza, ortaklık sistemlerinize, beklenmekte olan gelir durumunuza ve yapacağız kârınıza göre belirlemeniz gerekmektedir. Şahıs şirketi genel olarak düşük sermaye ile iş yaşamına yeni başlayacak olan kişiler  için uygun olmaktadır. Aynı zamanda, şahıs şirketlerindeki tüm borçlardan şirketin sahibi tüm mal varlığı ile sorumlu olmaktadır.

Şahıs şirketi Kurulum maliyeti diğer sermaye şirketi türlerine nazaran çok daha düşük olmakla beraber kolay açılıp kolay kapatılabilmesi de şahıs şirketini tercih edilmek adına ön plana çıkartabilmektedir. Sermaye şirketleri ise, yüksek sermaye ile iş yapmak isteyen ve kurumsal tüzel kimliğe sahip olmak isteyen kişiler tarafından hem ticari risklerden hem de iş hacminin büyük olmasından dolayı tercih edilebilmektedir.

E-Ticaret İçin Şirket Kurmazsak Ne Olur?

E-ticaret için şirket veya şahıs işletmesi kurmanız vergi levhasına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer şirket kurmadığınız bir ortamda satış yapar ve gelir kazandığınız Maliye tarafından tespit edilirse, bir takım cezalar ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka şirket kurmanız ve yasal olarak şirketinizi mevzuatlar ile desteklemeniz gerekmektedir.

Şirket kurmadığınız taktirde; Vergi Dairesi tarafından incelemeye alınabilir, kazandığınız tüm paraların açıklamalarını sizden detaylı olarak talep edilebilmektedir. Ayrıca para giriş ve çıkışı olan tüm banka hesaplarınız, gerekli açıklama yapılana kadar banka hesaplarınız bloke olabilmektedir. Bu nedenle banka blokelerinden korunmak, ağır maddi cezalardan kaçınabilmek gibi ağır durumlardan uzak kalabilmek için mutlaka şirket/işletme açılması gerekmektedir.

Mali Müşavir İle Çalışmak mı Gerekiyor?

Kuracağınız E-ticaret sitesi şirketi için aylık beyanname ve bildirgeleri vermeye mali müşavir yetkili olduğu için mecburen mali müşavir ile sözleşme yapmanız ve çalışmanız gerekmektedir. Bu konuda destek almak ve kuruluş işlemlerinizi gerçekleştirmek için konya mali müşavir iletişim sayfamızdan ve whatsapp iletişim butonunda bize ulaşınız.

Şahıs Şirketi Hariç Şirketler İle E-Ticaret Yapabilir Miyim?

E-Ticaret işlemlerinde sahip olduğunuz şirketinizin türünün hiçbir önemi bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarında geçerli bir şirketinizin veya şahıs işletmenizin yani gerçek kişi veya tüzel kişi olmanız yeterli olmaktadır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

Ara
× Whatsapp İletişim