İnstagramdan Para Kazanmanın Vergilendirilmesi

Mehmet Batı

instagramda satis

İnstagramdan Para Kazanmanın Vergilendirilmesi

Günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya platformlarının başında instagram isimli sosyal medya uygulaması gelmektedir. Bu uygulama üzerinde hesabı bulunan bireyler çeşitli işlemler sağlayarak, birçok farklı şekilde kazanç sağlayabilmektedir. Bu kazançların vergiye tabii olduğunu unutmamak gerekmekte ve bu kazançların da vergisinin ödenmesi gerekmektedir.

instagram Satışlarında Vergi Vermek Gerekiyor Mu?

instagram üzerinden satış yapanlar adına düzenlenmiş olan yasal bir kanun ya da mevzuat bulunmamaktadır. Bu sosyal medya sistemi üzerinden satış yapan kişilerin vergi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Kurumsal firmaların mağazalarında ya da internet sitelerinde yapmış olduğu satışlar vergi vermeyi zorunlu hale getirmektedir.

Instagram sayfalarında yapılmakta olan satışlarda, vergi ödemelerinin yerine getirilmesi doğru bir işlem olacaktır. Kullanıcılar satışa sunmuş oldukları ürünlerin güvenilirliği ve sektördeki devamlılığı adına vergilerini ödemeleri gerekmektedir. Instagram üzerinden satılan ve müşterilere gönderilen tüm ürünler için fatura kesilmeli ve oluşacak sorunlar için de önlemlerin alınması gerekmektedir.

İnstagram Satışlarında Vergi Ödemek İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle hem instagramdan satış yapmak hem de bunu yasal olarak yapmak istiyorsanız, en az şahıs şirketine sahip olmanız gerekmektedir. Şahıs işletmeleri açmak için bulunmuş olduğunuz bölgedeki vergi dairesine mükellefiyet açtırmanız ve gerekli olan işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Şahıs şirketleri başvurusunda eksik bir bilgi vermeden tüm süreçleri tamamlamanız gerekmektedir. Şahıs şirketi açma süreçleri tamamlandıktan sonra şahıs şirketiniz açılacak ve vergi mükellefiyetiniz başlamış olacaktır. Böylece yapacağınız satışlar yasal bir zemine oturacak ve herhangi bir ceza almanızın da önüne geçilmiş olacaktır.

Vergi Vermeden Yapılan Satışların Cezası Nedir?

Sadece Instagram üzerinden değil, vergisiz olarak ne satarsanız satın bunun bir cezası bulunmaktadır. Instagram üzerinden yapmış olduğunuz satışlarda da müşterilere fatura göndermeniz gerekmektedir. Eğer fatura göndermeden satış yapıyorsanız, müşterileriniz sizleri vergi dairesine şikayet edebilmektedir. Vergi dairesine yapılan şikayetler sonrasında, adresinize vergi memurları gelebilmekte ve sizden belge talebinde bulunabilmektedir. Vergi ödenmeden yapılan satış işlemlerinde yasal olarak idari para cezaları verilebilmektedir. Bu nedenle mutlaka şirket açılışı yapmadan 1 Türk Lirası dahi olsa satış yapmamanız gerekmektedir.

 

Ara
× Whatsapp İletişim